نحوه کاهش شوری خاک به چه صورتی انجام می شود؟

استفاده از کودهای شیمیایی و ارگانیک برای رفع شوری بسیار مناسب است. بطور مثال می توانید از کود گوگرد مایع شوک، اسید هیومیک شوک و کودهای مخصوص رفع شوری برای باغ استفاده نمایید.

برنامه ریزی اصولی برای آبیاری می تواند به رفع شوری کمک کند. به این صورت که استفاده از یک سیستم آبیاری صحیح مانند: قطره ای، کم کردن میزان تبخیر آب از روی خاک مزرعه و جلوگیری از آبیاری بیش از حد می تواند از راه های مبارزه با شوری خاک باشد.

شناخت درجات شوری خاک:

با استفاده از آزمایش خاک شما می توانید به میزان درجه شوری خاک پی برده و براساس آن گیاه موردنظر مناسب با آن خاک را کشت نمایید.

درجات مختلف شوری خاک به شرح زیر است:

صفر درجه: نمک موجود در این زمینه ها برابر با صفر است.

درجه اول: به میزانی از شوری خاک گفته می شود که برای برخی از گیاهان مفید بوده اما برای برخی دیگر از گیاهان ضرر دارد.

درجه دوم: این مقدار شوری در خاک زیاد است و حتی گیاهانی که نسبت به شوری مقاوم هستند نیز در هنگام کاشت احتیاج به کود مخصوص رفع شوری دارند.

درجه سوم: شوری خاک خیلی زیاد است و شما باید حتما با روش هایی که گفته شده، قبل از کشت خاک را اصلاح نمایید.

امروزه بیشتر کشاورزان و زمین داران برای رشد بهتر و بیشتر گیاهان خود ترجیح می دهند کود مرغی را جایگزین کودهای گوسفندی و گاوی سازند.

نمک های بیش از اندازه موجود در خاک برخی از زمین ها موجب شده که انتخاب یک کود مناسب به یک دغدغه بزرگ برای کشاورزان تبدیل شود.

کود مرغی و کود اسید هیومیک تولید شده در برندهای معتبر می تواند در اصلاح و کاهش شوری خاک زمین کشاورزی تا حدود زیادی تاثیر داشته باشد.

کود مرغی با جای دادن تمام مواد مغذی بطور طبیعی در خود، نه تنها رشد گیاهان را افزایش می دهد، بلکه نمک موجود در خاک را بطور شگفت انگیزی کاهش خواهد داد.

مشخصات کود مرغی برای زمین شور:

یکی ازمشخصات کود مرغی برای زمین شور، طبیعی بودن و بدون هیچ گونه افزودنی شیمیایی می باشد.

کود مرغی فارم کود آبیدر، این محصول را ازبستری که جوجه های گوشتی رشد می کنند بصورت فله ای تهیه می کنند.

از قابلیت هایی که این نوع کود را از بین نمونه های مشابه زبانزد ساخته است، داشتن انرژی فوق العاده بالا به دلیل وجود پروتئین موجود در خود می باشد. کود مرغی که برای زمین های کشاورزی با خاک شور بسیار مفید است در انواع مختلف وارد بازار می شود. دستگاه ها و ماشین آلاتی که برای تولید این نوع کود با ارزش به کار گرفته می شوند دارای فناوری های مدرن و جدید هستند. کیفیت و تازه بودن، نحوه بسته بندی و فروش در قیمت گذاری نقش مهمی را ایفا می کند.

کود مرغی برای زمین شور چه کاربردی دارد؟

کود مرغی تهیه شده از بستر جوجه های گوشتی برای زمین شور سبب کاهش نمک خاک می شود، همچنین کود مرغی برای زمین شور کاملا طبیعی می باشد. بطور کلی هر چه جثه حیوانی که کود از آن بدست می آید کوچکتر باشد، کود دامی قوی تر است.

میزان عناصر و مواد مغذی موجود در انواع کودهای گاوی، گوسفندی، مرغی متفاوت است.

این اختلاف مربوط به گونه ی حیوان، سن، رژیم غذایی حیوان، میزان رطوبت کود، نحوه و میزان رسیدگی و نگهداری حیوان بستگی دارد. اگرچه میزان مواد مغذی کودهای دامی و مرغی بیشتربه شرایط و تغذیه آنها بستگی دارد ولی در کل میزان نیتروژن، فسفر و کلسیم در کودهای مرغی بیشتر از کود گاوی وگوسفندی است.

چرا باید از کود مرغی استفاده کنید؟

اگر مزایای استفاده از کود مرغی را بدانید حتما در کشت خود استفاده خواهید کرد. اگر خاک شما خیلی شنی یا خیلی رسی است و برای کشت غالب صیفی جات نامناسب است، باید بدانید یکی از بهترین اصلاح کننده های خاک است. زیرا:

این نوع کود دارای مقادیر مختلفی ازت می باشد که بسته به نوع منشا آن فرق می کند. کودهای مرغی منبع عالی مواد مغذی و مواد آلی هستند. با به کارگیری آنها در زمین های کشاورزی همراه با کود حیوانی می توانند حاصلخیزی خاک را افزایش داد.